Największe ulepszenia technologiczne, które zmieniły świat

Największe ulepszenia technologiczne, które zmieniły świat

Prasa drukarska

Przed powstaniem Internetu żadna innowacja nie uczyniła więcej dla rozpowszechniania i demokratyzacji wiedzy niż prasa drukarska Johannesa Gutenberga. Opracowany około 1440 r. W Moguncji w Niemczech, maszyna Gutenberga poprawiła się na już istniejących prasach dzięki zastosowaniu formy, która umożliwiła szybką produkcję kawałków stopów ołowiu.

Ta metoda linii do kopiowania książek pozwoliła jednej maszynie drukarskiej stworzyć aż 3600 stron dziennie. Do 1500 ponad 1000 maszyn Gutenberga działało w Europie, a do 1600 roku stworzyło ponad 200 milionów nowych książek. Prasa drukarska nie tylko uczyniła książki przystępnymi dla niższych klas, ale także pomogła stworzyć Wiek Oświecenia i ułatwiła rozpowszechnianie nowych, często kontrowersyjnych pomysłów.

W 1518 r. Zwolennicy niemieckiego mnicha, Marcina Lutra, użyli prasy drukarskiej do skopiowania i rozpowszechnienia jego nowatorskiego dzieła „Dziewięćdziesiąt pięć tez”, które przyspieszyło reformację protestancką i wywołało konflikty, takie jak wojna trzydziestoletnia (1618-48). Prasa drukarska okazała się tak wpływowa w prowokowaniu rewolucji, religijnego przewrotu i myśli naukowej, którą Mark Twain napisał później: „To, co dziś jest na świecie, dobre i złe, zawdzięcza Gutenbergowi”.

Dziś druk jest często zastępowany przez media internetowe. Ale wszystko, co widzimy wokół nas, nawet w mediach online, było w stanie ewoluować dzięki oryginałowi. Więc następnym razem gdy odwiedzisz kasyno online i grasz jednoręki bandyta online pamiętaj że prasa drukarska dotyczy tego.

Kompas

technologiczne

Kompasy magnetyczne mogły zostać nieco przestarzałe przez satelity i globalne systemy pozycjonowania, ale ich wpływ na wczesną nawigację i eksplorację był nieoceniony. Pierwotnie wynaleziony w Chinach, w XIV wieku kompasy miały szeroko zastępowane środki astronomiczne jako główny instrument nawigacyjny dla marynarzy.

Kompas zapewnił badaczom niezawodną metodę przemierzania światowych oceanów, przełomem, który rozpalił Wiek Odkrycia i zdobył Europę, bogactwo i moc, które później napędzały rewolucję przemysłową. Co najważniejsze, kompas pozwolił na interakcję – zarówno spokojną, jak i nie – między wcześniej wyizolowanymi kulturami świata.

Papierowa waluta

technologiczne

Przez większą część historii ludzkości pieniądze przybierały postać metali szlachetnych, monet, a nawet surowców, takich jak zwierzęta hodowlane lub warzywa. Początek pieniądza papierowego zapoczątkował odważną nową erę – świat, w którym pieniądz może nabywać towary i usługi, mimo że nie ma żadnej wartości wewnętrznej.

Waluta papierowa była szeroko stosowana w Chinach w IX wieku, ale pojawiła się w Europie dopiero pod koniec XVII wieku. W wyniku częstych niedoborów monet banki emitowały papierowe papiery wartościowe jako obietnicę przeciw przyszłym płatnościom metali szlachetnych.

Pod koniec XIX wieku wiele narodów zaczęło wydawać wspierany przez rząd legalny środek płatniczy, który nie mógł już zostać zamieniony na złoto lub srebro.

Przejście na papierowe pieniądze nie tylko uratowało walczące rządy w czasie kryzysu – podobnie jak w przypadku Stanów Zjednoczonych w czasie wojny domowej – ale także zapoczątkowało nową erę międzynarodowych regulacji monetarnych, które zmieniły oblicze globalnej ekonomii. Być może jeszcze ważniejsze jest to, że papierowa waluta była ważnym pierwszym krokiem w nowym systemie monetarnym, który doprowadził do narodzin kart kredytowych i bankowości elektronicznej.